10 gjëra që duhet të bëni kur keni dhimbje koke - Bota Sot
10 gjëra që duhet të bëni kur keni dhimbje koke

Shëndetësia

E premte, 19 tetor 2018

10 gjëra që duhet të bëni kur keni dhimbje koke

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 16:05
Ilustrim

Në vend që të merrni ilaqe që kanë efekte anësore, dhimbjen e kokës mund ta shëroni edhe duke bërë këto 10 truqe natyrore.

Pini ujë. Mund të ngjajë e thjeshtë, por dhimbja e kokës shkakton dehidrim.
Bëni masazh kokës. Hulumtimet kanë treguar se masazhimi i nervit më të madh të syrit mund të lehtësojë dhimbjet e kokës.
Shtypini me lehtësim gishtin tregues. Masazhoni atë vend për një minutë.
Lironi muskujt, sepse dhimbja e kokës vjen nga tensionimi i muskujve.
Hani shalqi. Nëse dhimbja e kokës është shkaktuar nga dehidrimi, atëherë duhet të konsumoni sa më shumë ushqime të pasura me ujë.
Merrni frymë thellë dhe në këtë formë do të relaksoheni nga tensionet.
Pini një kafe. Dhimbja e kokës shpesh shkaktohet nga zgjerimi i enëve të gjakut. Kafeina ngushton enët e gjakut dhe i kthen ato në normalitet.
Pini çaj xhenxhefil. Xhenxhefil ka vetitë anti-inflamatore që mund të lehtësojnë disa dhimbje.
Beni dush të nxehtë dhe lëreni ujin që të kalojë përmes qafës suaj. Nxehtësia ndihmon në relaksimin e muskujve.
Hani ushqime të djegësta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test