Studimi sugjeron se madhësia në të vërtetë ka rëndësi kur është fjala për fertilitetin mashkullor - Bota Sot
Studimi sugjeron se madhësia në të vërtetë ka rëndësi kur është fjala për fertilitetin mashkullor

Shëndetësia

E diel, 21 tetor 2018

Studimi sugjeron se madhësia në të vërtetë ka rëndësi kur është fjala për fertilitetin mashkullor

Më: 9 tetor 2018 Në ora: 23:10
Ilustrim

Burrat me një penis të vogël kanë më pak gjasa të bëhen baballarë, sugjeron një studim i ri.

Njerëzit që vizituan një klinikë me probleme të fertilitetit zakonisht kishin një organ riprodhues një centimetër më të vogël se burrat e tjerë.

Ekspertët thonë se të dyja çështjet ka gjasa të lidhen dhe shkaktohen nga nivele anormale të hormoneve seksuale.

Studiuesit matën peniset e 815 meshkujve që ndjekin një klinikë shëndetësore për burra për një sërë çështjesh. Rreth 219 kërkonin ndihmë për shterpësi dhe 596 për kushte të tjera, të tilla si pafuqia dhe dhimbja e testikut.

Ato matën të gjitha duke përdorur një test standard të quajtur “Gjatësia e penisit të shtrirë” që vlerëson madhësinë e tyre kur ngrihet.

Ata që nuk kishin probleme riprodhuese kishin një gjatësi mesatare prej 13.4 centimetra dhe ato në grupin jopjellor vetëm 12.5 centimetra. Gjetjet do të paraqiten në konferencën e ardhshme të Shoqërisë Amerikane për Mjekësinë Riprodhuese në Kolorado.

Udhëheqësi i studimit Dr Austen Slade tha: “Ky është studimi i parë për të identifikuar një lidhje midis gjatësisë më të shkurtër dhe infertilitetit mashkullor. Një centimetër mund të mos jetë një dallim i mrekullueshëm por ka pasur një domethënie të qartë statistikore. ” 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test