Uji sjell këto përfitime për shëndetin - Bota Sot
Uji sjell këto përfitime për shëndetin

Shëndetësia

E premte, 19 tetor 2018

Uji sjell këto përfitime për shëndetin

Më: 10 tetor 2018 Në ora: 08:07
Ilustrim

Të gjithë njohim disa njerëz që pinë shumë ujë gjatë ditës, dhe në anën tjetër një lloj tjetër i njerëzve që vazhdimisht tregojnë se nuk konsumojnë ujë.

Nuk duhet harruar asnjëherë, që nga uji trupi merr vetëm të mira, përveç rasteve më ekstreme kur bëhet hidratimi.

Ju sjellim më poshtë përfitimet që organizimi merr nga konsumimi i vazhdueshëm i ujit:

Do të humbni peshë më shpejtë

Rrisni metalbolizmin duke rritur nivelin e energjisë

Pirja e dy gotave ujë në mëngjes përshpejton metabolizmin me 24%

Truri juaj punon më shpejtë

Truri është 75-85% ujë, pra nëse pini vetëm ujë, ju “furnizoni” këtë organ duke rritur përqendrimin

Do të hani më pak.

5 gota ujë në ditë ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës me 415.

Lëkura juaj do të jetë më e pastër, më e hidratuar dhe më e bukur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test