Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë - Bota Sot
Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë

Shëndetësia

Gjërat e vogla që ju pengojnë të humbni peshë

Më: 17 nëntor 2018 Në ora: 09:22
Ilustrim

Katër gjëra që duhet t’i keni parasysh Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, obeziteti në botë është gati trefishuar gjatë 40 viteve të fundit.

Humbja e peshës mund të jetë me të vërtetë e vështirë – njerëzit përpiqen të qëndrojnë në dieta të ndryshme, të bëjnë ushtrime dhe jo vetëm.

Megjithatë, ka zakone të caktuara që shumica prej nesh praktikojnë në baza ditore që pengojnë përpjekjet tona për humbjen e peshës. Më poshtë ju sjellim disa gjëra që ju pengojnë të humbni peshë.

Në fakt, disa nga këto gjëra ju ndihmojnë të fitoni peshë!

Duke lënë mënjanë mëngjesin 

Hulumtuesit kanë konfirmuar se njerëzit që hanë mëngjes kanë tendencë për të fituar më pak peshë se ata që e tejkalojnë atë. Studimi shqyrtoi 350 të rritur dhe ata që hanin mëngjesin çdo ditë kishin shiritat më të vogël se ata që nuk përfshinin mëngjesin në oraret e tyre të përditshme. Është shumë e logjikshme pse: Nëse nuk hani ushqim në mëngjes, ju keni më shumë gjasa të jeni të pangopur gjatë drekës dhe të hani më shumë.

Nuk pini ujë mjaftueshëm

Uji i pijshëm ndihmon për të djegur më shumë kalori dhe përfiton humbje peshe. Një studim i grave me mbipeshë shqyrtoi që rritja e marrjes së ujit kishte ndikim në peshën e tyre. Rezultatet treguan se në një vit, pirja e një litre ujë në ditë çoi në 2 kg humbje peshe.

Konsumimi i ushqimeve pa yndyrë 

Të hutuar kur hani

Nëse ju do të hani ushqimin tuaj, përpiquni të bëni atë pa shikuar serinë tuaj të preferuar ose duke mos-shfletuar nëpër rrjetet sociale. Të qenit i hutuar gjatë ngrënies ju bën të hani më shumë, thonë studiuesit. Ndërkohë, duke i kushtuar vëmendje vaktit tuaj do t’ju lejojë të shijoni më shumë dhe të keni më shumë kontroll mbi sasinë e ushqimit që konsumoni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...