Misioni kinez sjell foto nga ana e errët e Hënës - Bota Sot
Misioni kinez sjell foto nga ana e errët e Hënës

Shkencë & Teknologji

Misioni kinez sjell foto nga ana e errët e Hënës

Më: 11 janar 2019 Në ora: 20:24
Pamje nga Hana

Sonda kineze që ka zbarkuar me sukses në anën e errët të Hënës ka dërguar edhe pamjet e para të uljes së saj, një moment ky historik, ku shihej qartë panorama që po eksploron.

Misioni “Chang’e 4”, që ka marrë emrin e perëndeshës së Hënës sipas kinezëve, bëri të parën ulje në anën e largët të Hënës më 3 janar, një hap ky i rëndësishëm në ambiciet e Kinës për t’u bërë një superfuqi hapësinore.

Një rover i quajtur “Yutu-2” është ndarë nga sonda dhe po eksploron tani sipërfaqen e Hënës.

Sipas zyrtarëve kinezë, “Chang’e 4”, “Yutu-2” dhe sateliti mbështetës “Queqiao”, që sjell të dhënat në Tokë, janë në gjendje të qëndrueshme dhe funksionojnë sipas planit.

“Chang’e 4” u ul në polin jugor të Hënës, “Aitken”, krateri më i madh dhe më i thellë i shkaktuar si pasojë e një përplasjeje në sistemin diellor.

Shkencëtarët thonë se ana e errët e Hënës është e rëndësishme për zbardhjen e shumë të panjohurave mbi satelitin e Tokës, përfshirë strukturën e saj të brendshme dhe evolucionin termal. Ky është misioni i dytë kinez në Hënë, pas misionit të parë “Yutu”, në anën përballë Tokës në vitin 2013.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...