Pan-spermia – çfarë është kjo? - Bota Sot
Pan-spermia – çfarë është kjo?

Shkencë & Teknologji

Pan-spermia – çfarë është kjo?

Më: 10 mars 2019 Në ora: 20:10
Foto ilustrim

Në mesin e shumë teorive rreth origjinës së jetës në Tokë, ndoshta një nga më të diskutueshme është e ashtuquajtur Pan-spermia, e cila dëshmon se burimi i jetës në planetin tonë është diku thellë në univers dhe ajo ka arritur në planetin tonë përmes meteorëve dhe kometave, ku u zhvilluan më tej kushtet për të.

Filozofi i lashtë grek Anaksagora krijoi idenë e parë të ardhjes së jetës nga kozmosi, e njohur me termin e njohur në botë si Pan-spermia (pan greqisht- gjithë).  Mbrojtësi i kësaj teorie ishte biologu gjerman Hermann Richter në vitin 1865.

Më pas, në vitin 1903, suedezi Svante Arrhenius, fitues i çmimit Nobel për kimi, e popullarizoi këtë teori.

Sot është teoria kryesore në qarqet shkencore rreth origjinës së jetës në Tokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...