Stephen Hawking në një monedhë prej 50 peni - Bota Sot
Stephen Hawking në një monedhë prej 50 peni

Shkencë & Teknologji

Stephen Hawking në një monedhë prej 50 peni

Më: 12 mars 2019 Në ora: 14:08
Foto

Fizikani, i cili vdiq vitin e kaluar në moshën 76-vjeçare, ishte një shkencëtar i njohur në fushën me të cilën ai merrej.

Ai u bashkua me shkencëtarët e monedhave të elitës së bashku me Isaac Newton dhe Charles Darvin.

"Doja të paraqes një vrimë të zezë të madhe në një monedhë të vogël dhe do të doja që ajo të jetë ende midis nesh për të punuar në atë teori", thotë projektuesi Edwin Elis.

Në moshën 22-vjeçare, Hawking iu tha se do të jetonte vetëm pak vite pasi u diagnostikua me një sëmundje të rrallë të sistemit motorik.

Për shkak të sëmundjes, ai ishte në karrige me rrota dhe ishte i paaftë për të folur, por për 30 vjet punoi si profesor i matematikës në Universitetin Cambridge.

Vendimi që Hawking të jetë pjesë e monedhës 50 peni do të merret gjatë kësaj vere.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...