Gjigantët e teknologjisë do të duhet të rregullohen në të ardhmen - Bota Sot
Gjigantët e teknologjisë do të duhet të rregullohen në të ardhmen

Shkencë & Teknologji

Gjigantët e teknologjisë do të duhet të rregullohen në të ardhmen

Më: 18 mars 2019 Në ora: 16:35
Frans Timmermans

Bashkimi Evropian dhe autoritetet në mbarë botën do të duhet të rregullojnë kompanitë e mëdha të teknologjisë dhe medias sociale në një fazë për të mbrojtur qytetarët, tha zëvendëskryetari i Komisionit Europian të hënën, shkruan Euro News, pwrcjell “Bota sot”.

Nënpresidenti i parë Frans Timmermans tha se futja e rregulloreve do të funksiononte më mirë nëse platformat në internet, të tilla si Google dhe Facebook, bashkëpunonin me autoritetet.

Teknologjia e madhe është kritikuar nga politikanët në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë lidhur me çështjet që shkojnë nga ndjekja e të dhënave të përdoruesve nga Facebook në mënyrën se si Google rendit rezultatet e kërkimit.

"Në një moment, ne do të duhet të rregullojmë," i tha Timmermans Forumit të Politikave Botërore në Berlin. "Detyra e parë e çdo autoriteti publik është të mbrojë qytetarët e saj - dhe nëse ju shohim (gjigantë teknologjikë) si një kërcënim për qytetarët tanë, ne do të rregullojmë dhe nëse nuk punoni me ne, ndoshta do të rregullojmë keq".

Muajin e kaluar, BE akuzoi Google, Facebook dhe Twitter të alfabetit se nuk kishin premtime për të luftuar lajmin e rremë përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian në maj, pasi ata nënshkruan një kod mirësjellje vullnetare për të ndaluar rregullimin.

Facebook tha të hënën se do të shtonte përpjekjet për të luftuar keqinformimin para votimit dhe do të bashkëpunonte me agjensinë gjermane të lajmeve DPA për të rritur kontrollin e fakteve.

Masakra e së premtes në Zelandën e Re i ka vënë në qendër të vëmendjes gjigandët e medias sociale. Sulmi në Christchurch u transmetua drejtpërdrejt nga një sulmues përmes profilit të tij në Facebook për
17 minuta, sipas një kopjeje të parë nga Reuters. Facebook tha se hoqi rrjedhën pas alarmimit nga policia.

Timmermans tha se presioni për rregullim do të vijë nga përtej Evropës. "Unë mendoj se globalisht do të ketë një thirrje për të rregulluar," tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...