Shkencëtarët zbulojnë se çka e kontrollon gjumin - Bota Sot
Shkencëtarët zbulojnë se çka e kontrollon gjumin

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët zbulojnë se çka e kontrollon gjumin

Më: 21 mars 2019 Në ora: 17:45
Foto ilustruese

Por kërkimet shkencore sugjerojnë se sasia gjumit gjithashtu mund të përcaktojë sa shpejt plakemi dhe sa të ndjeshëm jemi ndaj sëmundjeve.

Një studim i ri nga Universiteti i Oksfordit zbulon se ‘stresin i brendshëm’ që plakë qelizat tona dhe mund të shkaktojë shëndetin e ligë gjithashtu aktivizon neuronet – qelizat nervore – që kontrollojnë gjumin.

Shkencëtarët shpresojnë se kjo do të na sjellë një hap më afër për të kuptuar funksionin misterioz të gjumit, si dhe të na mundësojë që të trajtojmë më mirë pagjumësinë.

Tabletat e gjumit ekzistuese shpesh bëhen më pak efektive me kalimin e kohës dhe mund të krijojnë efekte të padëshiruara anësore duke përfshirë përgjumjen gjatë zgjimit, halucinacionet dhe vështirësi të frymëmarrjes.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...