Shkencëtarët sugjerojnë se alienët mbajnë njerëzit një “kopsht zoologjik galaktik” - Bota Sot
Shkencëtarët sugjerojnë se alienët mbajnë njerëzit një “kopsht zoologjik galaktik”

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët sugjerojnë se alienët mbajnë njerëzit një “kopsht zoologjik galaktik”

Më: 25 mars 2019 Në ora: 16:54
Ilustrim

Ngjarja u emërua pas grupit që e priti atë, METI International, më së shumti i njohur si METI.

METI përshkruhet si një organizatë kërkimore dhe organizimi jo-fitimprurës që krijon dhe transmeton mesazhe ndëryjore për inteligjencën jashtëtokësore.

Disa nga studiuesit në konferencë duket se kanë disa pikëpamje të habitshme, duke përfshirë edhe idenë se njerëzit mbahen në një “kopsht zoologjik galaktik” nga format e jetës së jashtme që na monitorojnë me vigjilencë.

Në një intervistë me Forbes, Jean-Pierre Rospars, drejtor i hulumtimit të nderit në Institutin Kombëtar të la Recherche Agronomique, shpjegoi: “Jashtëtokësorët janë duke imponuar një “karantinë galaktike”, ngase ata e dijnë se do të ishte një përçarje kulturore po të mësonim rreth saj”.

Kritikët e kësaj teorie sugjerojnë se ky është vetëm një justifikim për kërkuesit që nuk kanë gjetur jetë të huaj pas shumë vitesh kërkimesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...