Alarmon Nasa: Hëna po tkurret dhe po lëkundet - Bota Sot
Alarmon Nasa: Hëna po tkurret dhe po lëkundet

Shkencë & Teknologji

Alarmon Nasa: Hëna po tkurret dhe po lëkundet

Më: 13 maj 2019 Në ora: 17:35
Hëna

Hëna po tkurret dhe po lëkundet, kanë zbuluar të dhënat e reja të Nasas.

Përgjatë dekadës së fundit, shkencëtarët se derisa brendësia e Hënës po ftohej, ajo po rrëgjohej si të ishte rrush i thatë.

Analizat e reja, duke përdorur misionet e Nasas, tregojnë se Hëna po vazhdon të tkurret edhe sot e kësaj dite. Derisa e bën këtë, po përjeton tërmete, me satelitin tonë që ka filluar të lëkundet përgjatë shkëmbinjve të saj.

Hulumtimet e reja u bënë të mundura falë krijimit të një algoritmi që proceson të dhënat sizmike të marra në vitet ’60 dhe ’70.

Për më tepër, shumica e lëkundjeve të hënës ndodhnin kur hëna ishte në pikën më të afërt me tokën. Kjo ka ndodhur sepse graviteti i Tokës prish sipërfaqen e saj.

Shkencëtarët tash po shpresojnë që të rikthehen në Hënë për të marrë vesh se çka po ndodh në të.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...