Hapësirë, Plutoni më afër se kurrë pranë Tokës - Bota Sot
Hapësirë, Plutoni më afër se kurrë pranë Tokës

Shkencë & Teknologji

Hapësirë, Plutoni më afër se kurrë pranë Tokës

Më: 15 korrik 2019 Në ora: 21:31
Pluton

Pas netëve të dedikuara për planetet gjigante, është radha e planetit xhuxh Plutonit, i cili dje ishte në distancën më minimale nga Toka duke ”e gjetur veten” në kushte optimale për t’u vëzhguar gjatë gjithë natës.

“Natën mes së shtunës dhe së dielës, Plutoni ishte më pranë se kurrë Tokës”, shpjegoi astrofizikani italian, Gianluca Masi.

Më 14 korrik, planeti xhuxh ishte në yjësinë e Shigjetarit.

Në fakt Plutoni është në një distancë aq të largët nga Toka sa që normalisht është e vështirë ta shohësh atë.

“Për ta vëzhguar duhet të përdorim teleskopë të mesëm, të paktën me diametër 25 centimetra”, tha Masi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...