Shpiket fotokamera me rreze x - Bota Sot
Shpiket fotokamera me rreze x

Shkencë & Teknologji

Shpiket fotokamera me rreze x

Më: 11 gusht 2019 Në ora: 14:00
Rreze x

Fotografimi i atomeve, proteinave dhe viruseve me shpejtësi shumë të madhe tani është i mundur.

Në një kongres shkencor në Hamburg, një strukturë kërkimore paraqiti fotokamerën me rreze x.

Bëhet fjalë për një kamera që do të revolucionarizojë mënyrën se si do të studiohen materiet në nivelin atomik dhe molekular.

Zbatimi i këtij detektori unik të imazhit paraqet kulmin e mbi një dekade kërkimesh të kryera nga një konsorcium ndërkombëtar i koordinuar nga ”European Xfel”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat