Materiali që bllokon 99.96 % të dritës - Bota Sot
Materiali që bllokon 99.96 % të dritës

Shkencë & Teknologji

Materiali që bllokon 99.96 % të dritës

Më: 15 shtator 2019 Në ora: 18:52
Ilustrim

Shkencëtarët kanë krijuar 'materialin më të zi të bërë ndonjëherë', i cili thith 99,96 për qind të dritës dhe është dhjetë herë më i zi se çdo gjë e bërë më parë.

Studiuesit nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusets (MIT) mbuluan një diamant në vlerë 1.6 milion funte me substancën në një përpjekje për të provuar ngjyrën e tij të zezë.

Materiali hi-tech, 'si mantel' u bë nga nanotubat e karbonit (CNT) dhe u rrit në letër alumini, duke thithur 99,96 për qind të dritës - duke e bërë atë ‘materialin më të zi të bërë ndonjëherë’.

Vantablack S-VIS ishte pasardhësi i Vantablack, i cili u krijua me nanotubat e karbonit në temperaturë të ulët dhe u zhvillua në 2014.

Spreji zakonisht mund të arrijë një reflektim prej më pak se 0.2 për qind. Për dallim nga amortizuesit e tjerë të zi, ai ofron këtë performancë të jashtëzakonshme në një gamë të gjerë këndesh shikimi dhe gjatësi vale, e cila është kritike për instrumentet optikë, si dhe në shumë aplikime estetike.

Për shembull, është 17 herë më pak reflektuese sesa ngjyra super e zezë që përdoret për të minimizuar dritën e humbur në teleskopin hapësinor Hubble.

Elementi aktiv i Vantablack S-VIS është një matricë nanotubi karboni. Veshja zbatohet duke përdorur një proces të duhur që përfshin një numër hapash para dhe pas aplikimit për të arritur reflektimin e tij ultra të ulët.

Firma thotë që të mos përdoret sprej për 'aplikime ku i nënshtrohet kontaktit fizik ose abrazionit'.

Vantablack S-VIS është zhvilluar për objektet e mbrojtura që janë ose të paketuara ose prapa një lloji qelqi ose shtrese mbrojtëse, dhe vetëm në sipërfaqe të qëndrueshme që mund t’i rezistojnë temperaturave prej 100 gradë Celsius.

Shkencëtarët nuk janë të sigurt për mekanikën që e bën materialin të jetë aq i errët, por besojnë se është për shkak të çiftimit të nanotubave të karbonit dhe aluminit me klor.

Nanotubat, kur grumbullohen në një ‘pyll vertikal’, mund të shndërrojnë pothuajse të gjithë dritën në nxehtësi, sipas disa shkencëtarëve.

Profesori Brian Wardle tha se ekziston një mungesë e të kuptuarit mekanik se pse ky material është më i zi dhe se ka nevojë për studim të mëtejshëm.

“Ka aplikacione shkencore optike dhe hapësinore për materiale me ngjyrë shumë të zezë, dhe natyrisht, artistët kanë qenë të interesuar për të zezën, duke shkuar përsëri përpara Renesancës. Materiali ynë është me ngjyrë 10 herë më të zezë se gjithçka që është raportuar ndonjëherë, por unë mendoj se ‘e zeza më e zezë’ është një objektiv vazhdimisht në lëvizje. Dikush do të gjejë një material me ngjyrë më të zezë dhe përfundimisht do të kuptojmë të gjithë mekanizmat themelorë dhe do të jemi në gjendje të krijojmë siç duhet skedarin përfundimtar”, tha Wardle.

Ndryshe, produkti më i errët i shpikur ndonjëherë thith dritën kur goditet nga laserët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...