Gjithçka gati! SpaceX gati të nisë një raketë 500-ton në hapësirë

Shkencë & Teknologji

Gjithçka gati! SpaceX gati të nisë një raketë 500-ton në hapësirë

Më: 19 janar 2020 Në ora: 16:54
Foto

SpaceX po përgatitet të nisë dhe shpërthejë një raketë 500-ton në mes të ajrit, si pjesë e provës së fundit të madhe të sigurisë para se të dërgojë astronautët në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS).

Ky test do të provojë se si raketa Falcon 9 do të ketë një “çmontim të shpejtë, të paplanifikuar” menjëherë pas ngritjes.

Nisja fillimisht ishte planifikuar për të Shtunën por u shty deri të Dielën për shkak të kushteve të pafavorshme të motit.

Nasa tha se ekziston një shans 60 përqind i motit të favorshëm për ngritjen e re.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat