Si ta mësoni iPhone tuaj të ju njohë ndërsa keni një maskë - Bota Sot
Si ta mësoni iPhone tuaj të ju njohë ndërsa keni një maskë

Shkencë & Teknologji

Si ta mësoni iPhone tuaj të ju njohë ndërsa keni një maskë

Më: 11 prill 2020 Në ora: 00:59
Foto ilustrim

Mashtrimi nuk funksionon për disa lloje maskash, përfshirë N95 dhe ato me valvola frymëmarrjeje.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve kanë lëshuar udhëzime të reja që inkurajojnë amerikanët të veshin maska të fytyrës kur janë në publik.

Për përdoruesit e iPhone, kjo do të thotë që të mos jenë në gjendje të përdorin ID-në e tyre të fytyrës për t’u regjistruar ose për të bërë funksione të tjera në telefonat e tyre, pasi teknologjia e telefonit nuk lejon që ajo të zhbllokohet nëse goja dhe hunda bllokohen.

Image

Sipas studiuesve, hapi i parë është të merrni maskën dhe ta palosni, përpara se të mbuloni vetëm një anë të fytyrës tuaj me të.

“Merrni një maskë krejt të re, paloseni atë në të majtë dhe të djathtë, palosni dy litarët e lidhjes së veshit dhe varni në njërin vesh”, thonë studiuesit, sipas një përkthimi.

Pasi të keni përfunduar vendosjen e maskës mbi njërën anë të fytyrës tuaj, duhet të tërhiqni ID-në në telefonin tuaj, ose mund të zgjidhni “Reset ID” ose të vendosni një “pamje alternative”.

Ndërsa studiuesit vërejnë se teknika ka një shkallë të lartë suksesi, madje edhe me modelet e iPhone 11, ata pranojnë se kjo mund të mos funksionojë në disa raste, dhe se, deri më tani, ajo nuk ka punuar për stile të tjera maskash, duke përfshirë maska ​​N95, maska ​​me valvola të frymëmarrjes, etj. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat