Astrologët dalluan Jupiterin, Saturnin dhe Marsin që po ngrihen në qiell - Bota Sot
Astrologët dalluan Jupiterin, Saturnin dhe Marsin që po ngrihen në qiell

Shkencë & Teknologji

Astrologët dalluan Jupiterin, Saturnin dhe Marsin që po ngrihen në qiell

Më: 10 qershor 2020 Në ora: 09:21
Ilustrim

Jupiterin, Marsin dhe Saturnin u ngritën në qiell dhe astrologët dalluan këtë pamje të veçantë.

Mbrëmja e kaluar ishte koha e përsosur për të parë planetët që ngrihen njëra pas tjetrës.

Kapja e fenomenit varet nga vendi ku jetoni dhe zona juaj kohore. Sidoqoftë, rendi i paraqitjeve të planetit nuk ndryshoi pavarësisht se ku jeni.

Jupiteri ngrihet së pari, pastaj Saturni dhe pastaj Marsi rreth 90 minuta më vonë.

Si të shihni një planet të rritet

Për shkak se kohërat për ngritjen e planetit ndryshojnë nga vendndodhja, është mirë të përdorni një faqe në internet të astronomisë për të marrë informacione specifike për ju, shkruan The Sun.

Provoni Timeanddate.com, Në aplikacionin Sky and Sky Live.

Për shembull, në Londër planeti është rritur në kohërat në vijim:

Jupiteri-ngritja: 23:30

Saturni-ngritje: 23:44

Rritja e Marsit: 01:41

Megjithatë, në New York, astrologët ndoqën këtë kornizë kohore:

Jupiteri-ngritja: 22:47

Saturni-ngritje: 23:04

Rritja e Marsit: 01:25

Çdo planet ngrihet në lindje dhe vendoset në perëndim.

Planetët duhet të jenë të dukshëm për tu parë pa pajisje por për t’i parë ata të duken më shumë sesa yje, një teleskop i madhësisë së mesme do të ndihmonte.

Saturni dhe Jupiteri u shfaqën afër Hënës, Saturni pothuajse drejtpërdrejt dhe Jupiteri pak lart Hënës dhe në të djathtë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat