Google zbulon programin beta me veçori të reja për mesazhe dhe muzikë - Bota Sot
Google zbulon programin beta me veçori të reja për mesazhe dhe muzikë

Shkencë & Teknologji

Google zbulon programin beta me veçori të reja për mesazhe dhe muzikë

Më: 11 qershor 2020 Në ora: 15:48
Android beta Android 11 tani është në dispozicion në të gjithë telefonët Pixel

Google gjithashtu po ua lehtëson përdoruesve të merren me të gjitha njoftimet e tyre dhe lejet e intimitetit.

Android beta Android 11 tani është në dispozicion në të gjithë telefonët Pixel, duke sjellë me vete kthesat se si trajton njoftimet, kontrollet e mediave, ndërfaqen e pagesave dhe shumë ndryshime më të vogla.

Beta i lejon përdoruesit të përdorin veçoritë e para-lëshimit në sistemin operativ të Google, në rrezik nga disa gabime softuerësh.

Një nga mënyrat më të rëndësishme që Android është azhurnuar është menyja e njoftimit, në një përpjekje për të mbajtur biseda jetësore të ndara nga barazimi i përdoruesve të tjerë që shfaqen nga çdo aplikacion. Kjo bëhet duke u dhënë njoftime në pjesët. E para është “Biseda”, e cila është për aplikacione të mesazheve si Facebook Messenger, WhatsApp, etj.

Njoftimet prioritare do të shfaqen në shiritin e statusit dhe në ekranin e kyçjes, dhe gjithmonë do të shfaqen në krye të panelit.

Në të kundërt, njoftimet e heshtura do t’i mbajnë njoftimet në fund të seksionit, por do të shmangin gërvishtjet e telefonit tuaj me çdo mesazh, shkruan Independent. Kjo është e dobishme për bisedat në grup, për të cilat duhet të mbani mend, por nuk kërkojnë vëmendje të vazhdueshme.

Më në fund, Google është duke bërë një përmbledhje të azhurnimeve të tjera. Tastiera e tij e parazgjedhur, Gboard, do t’ju lejojë të bëni stickers emoji me porosi, si dhe përmbajtje automatike të mbushjes.

Do të jeni në gjendje të shtoni forma të reja për ikonat Android për t’i bërë temat më të mira. Dark Mode do të ketë gjithashtu opsione më të buta të planifikimit.

Lejet e Android gjithashtu po marrin veçori të mëtejshme të intimitetit. Ashtu si Apple, tani do të ketë një buton leje një herë, kështu që ju mund t’i dorëzoni të dhënat e vendndodhjes tuaj në një rast të veçantë pa u shqetësuar se një aplikacion do t’ju ndjekë vazhdimisht.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat