Komisioni Federal i Komunikimit të SHBA-së shpall Huawei dhe ZTE si “kërcënime të sigurisë kombëtare” - Bota Sot
Komisioni Federal i Komunikimit të SHBA-së shpall Huawei dhe ZTE si “kërcënime të sigurisë kombëtare”

Shkencë & Teknologji

Komisioni Federal i Komunikimit të SHBA-së shpall Huawei dhe ZTE si “kërcënime të sigurisë kombëtare”

Më: 30 qershor 2020 Në ora: 20:12
Foto ilustrim

Komisioni Federal i Komunikimit (FCC) ka shpallur gjigantët e telekomit kinez Huawei dhe ZTE si “kërcënime të sigurisë kombëtare”, një veprim që zyrtarisht do të ndalojë kompanitë e telekomit amerikan të përdorin fonde federale për të blerë dhe instaluar pajisjet Huawei dhe ZTE.

Siç raportojnë mediat e huaja, kryetari i FCC, Ajit Pai tha se “pesha e provave” mbështeti vendimin.

Siç thuhet më tej, agjencitë federale dhe ligjvënësit kanë pretenduar prej kohësh se për shkak se gjigandët e teknologjisë i nënshtrohen ligjit kinez, ata mund të jenë të detyruar të “bashkëpunojnë me shërbimet e inteligjencës së vendit”, tha Pai, që pretendon se Huawei dhe ZTE e kanë refuzuar vazhdimisht.

“Ne nuk mund dhe nuk do të lejojmë që Partia Komuniste Kineze të shfrytëzojë dobësitë e rrjetit dhe të komprometojë infrastrukturën tonë të rëndësishme të komunikimit,” tha FCC me shumicë republikane në një deklaratë të veçantë, shkruan Techcrunch.

Urdhri, botuar nga FCC të martën, tha se emërtimi hyn në efekt të menjëhershëm, por nuk është e qartë menjëherë se si përcaktimi ndryshon status quo-në.

Në nëntor të vitit të kaluar, FCC njoftoi se kompanitë që konsiderohen një kërcënim i sigurisë kombëtare do të ishin të papërshtatshme për të marrë para nga Fondi i Shërbimit Universal.

Fondi prej 8,5 miliardë dollarësh është mënyra kryesore e FCC për të blerë dhe subvencionuar pajisje dhe shërbime për të përmirësuar lidhjen në të gjithë vendin.

Huawei dhe ZTE u “përcaktuan fillimisht” si kërcënime të sigurisë në atë kohë, por procesi zyrtar i caktimit të tyre ka rezultuar në deklaratën e sotme.

Në një deklaratë publike, komisari i FCC, Geoffrey Starks, një demokrat, shpjegoi se etiketimi i kërcënimeve të kompanive është një fillim, por se ekziston një pjesë e madhe e pajisjeve Huawei dhe ZTE tashmë në përdorim që duhet të identifikohen dhe zëvendësohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat