Japonia prodhon 'maskën e zgjuar', amplifikon zërin dhe përkthen fjalët në tetë gjuhë - Bota Sot
Japonia prodhon 'maskën e zgjuar', amplifikon zërin dhe përkthen fjalët në tetë gjuhë

Shkencë & Teknologji

Japonia prodhon 'maskën e zgjuar', amplifikon zërin dhe përkthen fjalët në tetë gjuhë

Më: 5 korrik 2020 Në ora: 22:37
"C-mask" u zhvillua nga Donut Robotics

Japonia prodhon maskën smart që pretendohet se lufton Koronavirusin.

"C-mask" u zhvillua nga Donut Robotics dhe do të prodhohet në 5,000 copë duke nisur nga shtatori.
 
Sipas ekspertëve, maska është një nga mjetet më efektive për të mbrojtur veten nga transmetimi i Covid-19.

Maska inteligjente është e pajisur me një mikrofon të brendshëm për të amplifikuar zërin dhe për të regjistruar bisedat dhe gjithashtu në gjendje të përkthejë ato që thuhet në tetë gjuhë të ndryshme (anglisht, kinezisht, spanjisht, etj. Frëngjisht, Koreane, Thai, Vietnamisht dhe Indonezisht), përmes një aplikacioni të smartphone dhe tablet, me të cilin lidhet përmes Bluetooth. E quajtur "c-mask", pajisja e bardhë plastike - e financuar falë një fondesh të promovuar në faqen japoneze për mbledhjen e fondeve Fundinno dhe e cila ka arritur në 28 milion jen (e barabartë me pak më shumë se 230,000 euro) - do të prodhohet duke filluar nga shtatori i ardhshëm në Japoni dhe 5,000 njësitë e para do të shiten me një çmim prej 3,980 jenësh (d.m.th. 33 euro), ndërsa kostoja e shërbimit të përkthimit, ende e pa specifikuar, do të shtohet veçmas, përmes një abonimi mujor.

Si një film fiction shkencor

Maska është dizajnuar në formën e një predhë dhe me dy dantella anësore për tu ankoruar në veshë, që do të thotë se mund të vendoset në majë të çdo maskë tjetër që zakonisht përdoret për të mbrojtur kundër Coronavirus.

"Pasi kemi punuar me vite për të zhvilluar një robot, ne kemi dashur të përdorim atë teknologji për të krijuar një produkt që do të plotësonte nevojat e kompanisë sonë të rimodeluar nga Coronavirus", shpjegoi Taisuke Ono, CEO i Donut Robotics në një shënim zyrtar.

Shpresa e kompanisë tani është që të eksportojë "c-maskën" edhe jashtë Japonisë dhe në këtë kuptim kërkesat nga blerësit potencialë kanë mbërritur tashmë në SHBA, Evropë dhe Kinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat