Nasa ka gjetur arsyen prapa errësimit të pazakontë të yllit Betelgeuse - Bota Sot
Nasa ka gjetur arsyen prapa errësimit të pazakontë të yllit Betelgeuse

Shkencë & Teknologji

Nasa ka gjetur arsyen prapa errësimit të pazakontë të yllit Betelgeuse

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 14:45
Ilustrim

Sjellja mistike e yllit zakonisht të ndritshëm kishte çuar në teori nga pluhuri që e errësonte atë në një supernovë të afërt që do të ishte e dukshme nga toka.

Betelgeuse është një yll relativisht i vjetër, super i kuq që është rritur për shkak të shkrirjes bërthamore në thelbin e saj.

Zakonisht shfaqet mjaft e ndritshme në qielli, dhe është një nga yjet më të dukshëm nga toka. Por nga tetori 2019, zbehja ekstreme mund të shihej edhe me sy të lirë, dhe shkëlqimi i saj ra për më shumë.

Astronomët nuk ishin në gjendje të japin llogari për sjelljen e pazakontë. Para se të shpjegohej, dukej se ndalet, dhe ylli u kthye në shkëlqimin e tij origjinal në prill të këtij viti, duke shtuar më tej misterin.

Por, duke parë të dhënat historike, duke filluar në janar të vitit të kaluar, astronomët ishin në gjendje të ndërtonin një afat kohor të asaj që çoi deri në errësim. Vëzhgimet treguan se materiali po hidhej në atmosferën e yllit, pak para se të bëhej i dukshëm.

Kjo bëri që studiuesit të konkludojnë se dëbimi ishte shkaku i një sjelljeje ndryshe të pashpjegueshme. Vëzhgime të tjera edhe pse drita ultra vjollcë konfirmuan se ylli dukej se po sillej normalisht, edhe pse ishte duke u zbehur, duke justifikuar më tej teorinë.

Por shkencëtarët nuk janë ende në gjendje të japin llogari për fillimin e shpërthimit ose pse mund të ketë ndodhur. Studiuesit shpresojnë ta studiojnë atë më tej për të kuptuar më mirë proceset që mund të ndodhin rreth yllit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat