NASA zbulon oqeanin e fshehur, dyshime për jetë alienësh në sistemin diellor - Bota Sot
NASA zbulon oqeanin e fshehur, dyshime për jetë alienësh në sistemin diellor

Shkencë & Teknologji

NASA zbulon oqeanin e fshehur, dyshime për jetë alienësh në sistemin diellor

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 19:59
NASA zbulon oqeanin e fshehur

NASA ka zbuluar një oqean të fshehur në sistemin tonë diellor. Zbulimi i rrallë u bë nga një anije kozmike, dhe shkencëtarët janë duke analizuar çdo detaj.

Sipas të dhënave të sondës Down, uji i kripur vinte në sipërfaqen e planetit xhuxh nga një rezervuar nëntokësor rreth 25 milje i thellë dhe qindra milje i gjerë.

“Kjo e lartëson Ceres në statusin e ‘botës me oqean’,” i tha Reuters Ray Carol, studiuesi kryesor për misionin Dawn.

Planeti Ceres tani është pretendent për jetë aliene. Shkencëtarët thonë se Ceres-i është një planet më i ngrohtë, çka e rrit mundësinë për gjetjen e ndonjë jete aliene.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat