Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet - Bota Sot
Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

Shkencë & Teknologji

E hënë, 15 tetor 2018

Zbulohet një skelet njeriu i vjetër 3,6 milionë vjet

Më: 6 dhjetor 2017 Në ora: 17:09
Skeleti i plotë i njeriut

Shkencëtarët në Republikën Jugafrikane kanë zbuluar skeletin e plotë të njeriut, i vjetër rreth 3,6 milionë vjet.

Universiteti Vitvatersrand ka treguar fosilin komplet të australopitekusit. 

Pritet që ky zbulim t’iu ndihmojë kërkuesve të kuptojnë më mirë paraqitjen dhe lëvizjen e njeriut.

Studiuesve iu janë dashur 20 vjet të gërmojnë, të pastrojnë, rikonstruktojnë dhe analizojnë skeletin e brishtë.

Eshtrat janë gjetur në shpellën Sterkfontejn, në afërsi të Johanesburgut. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test