Këpucët me laser ndihmojnë të sëmurët me Parkinson - Bota Sot
Këpucët me laser ndihmojnë të sëmurët me Parkinson

Shkencë & Teknologji

E hënë, 22 tetor 2018

Këpucët me laser ndihmojnë të sëmurët me Parkinson

Më: 3 janar 2018 Në ora: 19:45
Këpucët me laser

Universiteti holandez në Twente kanë krijuar këpucë që do të ndihmojnë në lëvizjen e njerëzve me sëmundjen e Parkinsonit.

Këto këpucë janë të pajisura me transmetues të vegjël laser dhe testet e fundit që janë kryer kanë provuar të jenë jashtëzakonisht të dobishme për pacientët, pasi ato mund t'u ndihmojnë atyre të ecin normalisht.

Kur personi lëviz, laserët nuk ndizen, por sapo personi ndalon, ai menjëherë ndizet.

Universiteti holandez ka konfirmuar se këto këpucë ndihmuan një numër të madh njerëzish të lëvizin normalisht.

Si një çrregullim progresiv i sistemit nervor qendror, sëmundja e Parkinsonit është një çrregullim i lëvizjes.

Simptomat e kësaj sëmundjeje u përshkruan për herë të parë në vitin 1817 nga James Parkinson.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test