Pekini dëshiron të ndërtojë parkun e biznesit të KI për 1.76 miliardë euro - Bota Sot
Pekini dëshiron të ndërtojë parkun e biznesit të KI për 1.76 miliardë euro

Shkencë & Teknologji

E premte, 19 tetor 2018

Pekini dëshiron të ndërtojë parkun e biznesit të KI për 1.76 miliardë euro

Më: 3 janar 2018 Në ora: 20:19
Ilustrim

Kina vazhdon të investojë shumë në inteligjencën artificiale dhe tani po ndërton një park biznesi. Ka për të zgjidhur deri në 400 kompani AI.

Kryeqyteti Pekin planifikon të konvertojë 1.76 miliardë euro një park të madh biznesi AI, siç njoftoi agjensia zyrtare e lajmeve Xinhua të mërkurën. Ka për të zgjidhur deri në 400 kompani.

Xinhua u mbështet në një raport të qeverisë nga distrikti Mentougou në Pekin perëndimore. Kohët e fundit, metropoli i kishte paraqitur tashmë planet për një zonë provë për zhvillimin e makinës autonome.

Deri në vitin 2025 udhëheqësi i tregut të AI
UA po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme për shumë industri. Studiuesit po përpiqen të riprodhojnë perceptimin dhe sjelljen njerëzore përmes makinave. Politika gjermane po nxit gjithashtu për progres të shpejtë në këtë temë.

Kina dëshiron të depërtojë në UA deri në vitin 2025 në krye të botës. Sipas Këshillit të Shtetit, industria vendase duhet të jetë ekuivalente me 51 miliardë euro. Tashmë ekzistojnë tensionet me Shtetet e Bashkuara për shkak të aplikimeve konkurruese të AI në teknologjinë ushtarake. Megjithatë, investimet masive të Republikës Popullore në teknologjinë e së ardhmes gjithashtu zhvillojnë një tërheqje për kompanitë e huaja. Kështu që Google njoftoi muajin e kaluar për të ndërtuar një ekip kërkimor në Pekin, megjithëse motori i kërkimit i SHBA është i bllokuar në Kinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test