Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin” - Bota Sot
Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin”

Shkencë & Teknologji

E hënë, 15 tetor 2018

Shkencëtarët kanë krijuar “Super Drurin”

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 15:35
Druri dhe shkencëtarët

Ky zbulim mund të ndryshoj mënyrën se si ndërtojmë gjërat.

Shkencëtarët në Universitetit e Maryland kanë krijuar një lloj druri i cili është 10 herë më i fortë se sa në gjendjen e tij të natyrshme.

Ky dru me fortësinë e çelikut është krijuar me anë të disa trajtimeve kimike dhe polimereve.

Ky lloj druri mund të zëvendësojë çelikun dhe titaniumin pasi që është shumë i fuqishëm dhe i qëndrueshëm. Po ashtu, ky mund të krahasohet me fibra karboni por që për dallim është shumë më i lirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test