NASA xhiron shpërthimet e mëdha në Diell - Bota Sot
NASA xhiron shpërthimet e mëdha në Diell

Shkencë & Teknologji

NASA xhiron shpërthimet e mëdha në Diell

Më: 8 mars 2018 Në ora: 18:47
NASA xhiron shpërthimet e mëdha në Diell

Shpërthime të mëdha janë duke ndodhur në Diell, duke lëshuar plazma më të mëdha se sa Toka, ka bërë të ditur NASA.

Pamjet shqetësuese janë kapur nga Observatori i NASA-s.

Shpërthimet diellore janë eventet më të mëdha të energjisë në sistemin tonë diellor.

Ato janë më të mëdha se Toka dhe mund të ketë impakte të mëdha me planetin tonë.

Rajoni aktiv ka shpërthyer dy herë brenda 18 orëve, sipas NASA-s.

Shpërthimet diellore kanë fuqi të madhe duke lëshuar energji sa një miliard bomba me hidrogjen.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test