Virusi ‘Fakeapp’ në Android vjedh të dhënat e Facebook - Bota Sot
Virusi ‘Fakeapp’ në Android vjedh të dhënat e Facebook

Shkencë & Teknologji

E diel, 21 tetor 2018

Virusi ‘Fakeapp’ në Android vjedh të dhënat e Facebook

Më: 12 mars 2018 Në ora: 10:25
Fakeapp

Një lloj i ri malware-ve (lloj virusi) në sistemin operativ Android mund të identifikojë të dhënat e përdoruesve të Facebook dhe pastaj të hyjë në llogari për të mbledhur detaje të llogarisë dhe madje të kërkojë dhe të mbledhë rezultate duke përdorur funksionalitetin e kërkimit të aplikacionit Facebook

I quajtur Fakeapp, ky lloj i ri i malware-ve u zbulua në fillim të këtij muaji nga hulumtuesit e Symantec dhe thotë se aplikacioni aktualisht shpërndahet brenda aplikacioneve keqdashëse të vëna në dispozicion të përdoruesve të gjuhës angleze në dyqanet e aplikacioneve të palëve të treta.

Pavarësisht synimit të audiencës angleze, hulumtuesit e Symantec thonë se shumica e viktimave janë nga rajoni i Azi-Paqësorit, duke sugjeruar se dyqanet e aplikacioneve të palës së tretë kanë vetëm një audiencë aziatike lokale

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test