I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës - Bota Sot
I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Shkencë & Teknologji

E martë, 16 tetor 2018

I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Më: 15 maj 2018 Në ora: 19:21
Asteroidi

Asteroidi 2010 WC9 sonte do të kalojë pranë Tokës në distancë prej 200.000 kilometrash.

Astronomët kishin menduar se asteroidi i gjatë 1340 metra kishte humbur në thellësitë e kozmosit, por doli se ata kishin gabuar.

WC9 u zbulua në vitin 2010 dhe vlerësimet janë se është i madh sa Piramida e Keopsit.     

Asteroidi mund të shihet me teleskop të vegjël dhe pritet të kalojë pranë Tokës diku pas mesnatës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test