Shkencëtarët gjejnë qese plastike në ‘vendin më të pikëlluar’ në botë - Bota Sot
Shkencëtarët gjejnë qese plastike në ‘vendin më të pikëlluar’ në botë

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët gjejnë qese plastike në ‘vendin më të pikëlluar’ në botë

Më: 16 maj 2018 Në ora: 19:37
Shkencëtarët thonë se prania e plastikës mund të rrezikojë ekosistemet e rralla.

Një qese plastike ka arritur në pikën më të thellë në Tokë – atë në Marian të Paqësorit prej 10,898 metrash.

Këtë e ka bërë të ditur baza e të dhënave të "Deep-Sea Debris", koleksion i fotografive dhe vide incizimeve të krijuara gjatë pesë mijë turneve të hulumtuesve nënujorë në periudhën prej tri dekadash.  

Përveç qeses plastike, gjatë zhytjes janë zbuluar edhe më shumë se  3.400 pjesë bërlloku, si goma, metal, derisa pjesa më e madhe ishte plastikë.  

Shkencëtarët thonë se prania e plastikës mund të rrezikojë ekosistemet e rralla.  

Por, si arriti plastika në pikën më të thellë ujore në botë?     

Sipas mediave, fajtor për këtë mund të jenë dhjetë lumenj që rrjedhin nga rajonet e populluara, të ciklat sjellin hedhurina në oqean.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test