Rusët në mision të veçantë, dërgojnë topin laserik në Univers - Bota Sot
Rusët në mision të veçantë, dërgojnë topin laserik në Univers

Shkencë & Teknologji

E martë, 23 tetor 2018

Rusët në mision të veçantë, dërgojnë topin laserik në Univers

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 17:31
Ilustrim

Agjencia ruse e Kërkimeve Hapësinore Roskosmos planifikon të shkatërrojë mbeturinat në orbitën më të ulët të Tokës duke përdorur një laser të fuqishëm tre metra të lartë.

Nëse testet janë të suksesshme, kjo metodë do të sigurojë sigurinë e eksplorimit të mëtejshëm të universit.

Zhvillimi i kësaj teknologjie është bërë nga "Precision Systems Corporation", ose dega Roskosmos.

Kompania ka kërkuar mbështetje për kërkimin dhe zhvillimin, si dhe për laser punë eksperimentale, rrezet e të cilit mund të shkatërrojnë bërllokun në hapësirë.

Një rreze laser e fuqishme do të vendoset në një teleskop të lartë tre metra, ndërtimi i të cilëve është në zhvillim e sipër. Teleskopi është projektuar për të vëzhguar satelitë dhe mbetje potenciale të rrezikshme të hapësirës, dhe në rast miratimi të projektit, do të përpunohet në një laser të madh.

Sipas supozimit të Agjencisë së Hapësirës së NASA-s, më shumë se 500.000 copë mbeturina janë në hapësirë, prej tyre 20.000 janë të mëdha sa një top bejsbolli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test