Droga sintetike mund t’iu ndihmojë njerëzve me depresion - Bota Sot
Droga sintetike mund t’iu ndihmojë njerëzve me depresion

Shkencë & Teknologji

Droga sintetike mund t’iu ndihmojë njerëzve me depresion

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 17:55
Ekspertët kanë kryer një eksperiment duke përdorur drogat LSD, DMT, ëajin e bimës nga Amazona dhe DOI, formë e amfetaminës.

Shkencëtarët pohojnë se droga sintetike e njohur si LSD, mund të ndihmojë në shërimin e lidhjeve të dëmtuara të trurit te njerëzit me depresion.

Për të dëshmuar këtë teori, ekspertët kanë kryer një eksperiment duke përdorur drogat LSD, DMT, ëajin e bimës nga Amazona dhe DOI, formë e amfetaminës.

Kjo e fundit ka sjellë deri te rritja e dendritit, të cilët mundësojnë që të gjitha neuronet të komunikojnë njëri me tjetrin, transmeton KosovaPress.

Ndryshimet janë vërejtur në trurin e kafshëve dhe një gjë e tillë mund të veprojë pozitivisht edhe te njerëzit, thonë shkencëtarët.

"Njerëzit kanë supozuar që psychedelia mund të ndryshojë strukturën e neuroneve, por ky është studimi i parë që në mënyrë të qartë dhe pa mëdyshje e mbështet këtë hipotezë", tha David Olson nga Universiteti Kalifornia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test