Roverët japonezë dërgojnë fotografitë e para nga asteroidi Ryugu - Bota Sot
Roverët japonezë dërgojnë fotografitë e para nga asteroidi Ryugu

Shkencë & Teknologji

E hënë, 22 tetor 2018

Roverët japonezë dërgojnë fotografitë e para nga asteroidi Ryugu

Më: 23 shtator 2018 Në ora: 21:00
Ilustrim

Dy roverë të vegjël, të cilët anija kozmike japoneze "Hayaabusa 2" i lëshoi të premten e kaluar në asteroidin Ryugu, kanë dërguar fotot e parë dhe të dhënat nga trupi i largët hapësinor, brenda një misioni që mund të jepte një tregues të shfaqjes së sistemit diellor dhe zhvillimit të planetëve.

Dy robotë të vegjël, me peshë rreth kilogram, të pajisur me kamera, do të lëvizin rreth shkëmbit hapësinor të Ryuga, me diametër prej një kilometri, i cili ka gravitet të ulët - që do të thotë se roveri do të jetë në gjendje të "kërcejë" mbi të, si dhe të masë vlerat e temperaturës dhe të bëjnë xhirime në sipërfaqen e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test