Shkencëtarët tregojnë më në fund se si u formua Toka - Bota Sot
Shkencëtarët tregojnë më në fund se si u formua Toka

Shkencë & Teknologji

Shkencëtarët tregojnë më në fund se si u formua Toka

Më: 6 dhjetor 2018 Në ora: 17:45
Ilustrim

Izotopet e neonit nga shkëmbinjtë e qelqtë në oqean mund të mbajnë çelësin e të kuptuarit se si u formua Toka 4.5 miliard vjet më parë.

Varësisht nga sa ngadalë apo shpejt planeti ynë është formuar nga mjegullna diellore, shkencëtarët thonë se përqendrimi i gazeve të ndryshme në sipërfaqe do të ndryshonte.

Një studim i ri që analizon neonin në oqean, që thuhet se është elementi kimik më prezent në strukturën e tokës, sugjeron që planeti i ri lindi edhe nga retë e pluhurit dhe gazit rreth diellit.

Ekipi gjithashtu thotë se gjetjet mund të shërbejnë si një udhërrëfyes në zbulimin e mëtutjeshëm të gjenezës tokësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...