Kardinal Ernest Troshani kryen shërbesën e parë - Bota Sot
Kardinal Ernest Troshani kryen shërbesën e parë

Shkodra

Kardinal Ernest Troshani kryen shërbesën e parë

Më: 25 nëntor 2016 Në ora: 18:45
Ernest Troshani

Në shërbesën e tij të parë në Shqipëri si Kardinal, dom Ernest Troshani, bekoi sot varrezën e përbashkët në Shkodër, ku gjatë regjimit komunist u pushkatuan dhjetra martirë të fesë dhe atdheut.

Kardinal Troshani tha se kishte përjetuar pushkatimet e disa prej figurave më të njohura të klerit, ndërsa apeloi për paqe, begati dhe ndihmë për njerëzit në nevojë.

Të shtunën, në Vatikan, në një ceremoni të veçantë, Papa Françesku pranoi zyrtarisht si kardinal priftin shqiptar, dom Ernest Troshanin, i cili është kardinali i dytë shqiptar.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat