Sektori i industrisë fasone në Shkodër - Bota Sot
Sektori i industrisë fasone në Shkodër

Shkodra

E hënë, 15 tetor 2018

Sektori i industrisë fasone në Shkodër

Më: 24 korrik 2017 Në ora: 21:13
Fasonet

Në Shqipëri, rreth 120 mijë njerëz, kryesisht gra e vajza, punojnë në industrinë fasone, nje sektor i rëndësishëm për eksportet e vendit, por ku pagat janë të ulta dhe kushtet e punës të vështira. Kjo bëri që para pak kohe, disa dhjetra punëtore të fasonerisë në Shkodër të hidheshin në një grevë treditore.

Korrespondenti i VOA-s Pëllumb Sulo, i hedh një sy këtij sektori në qytetin e Shkodrës, ku fasoneria punëson rreth 4 mijë njerëz.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test