Zjarri në Shkodër shkakton dëm prej 10 milionë lekësh të reja - Bota Sot
Zjarri në Shkodër shkakton dëm prej 10 milionë lekësh të reja

Shkodra

Zjarri në Shkodër shkakton dëm prej 10 milionë lekësh të reja

Më: 6 shtator 2017 Në ora: 21:11
Zjarret në Shqipëri

10 milion lekë të reja është dëmi ekonomik i shkaktuar nga zjarret në zonat e mbrojtura te Qarkut Shkodër. Drejtori Agim Dardha thotë se gjatë sezonit veror u shfaqen 33 zjarre nëzona të mbrojtura , ndërsa vetëm 11 prej tyre shkaktuan dëme ekonomike.

Falë  ndërhyrjes së shpejte në zona si Taraboshi, Parku Kombetar i Thethit dhe rezervati i Velipojës jane përshkuar nga zjarri shkurre dhe bimësi dhe vetëm disa hektar nga fondi pyjor.Për ditë me rradhë , zjarrëfikëset dhe rojet mjedisore luftuan me flaket veçanërisht në zonat e mbrojtura të cilat në fund të sezonit verior u rrezikuan seriozisht.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test