Një muze për artifaktet kulturore të Shkodrës - Bota Sot
Një muze për artifaktet kulturore të Shkodrës

Shkodra

Një muze për artifaktet kulturore të Shkodrës

Më: 16 tetor 2017 Në ora: 09:27
Muzeu

Në Shqipëri, ndryshimet e jetesës në 20 vitet e fundit në fshat, kanë nxjerrë në pah nevojën për ruajtjen e një baze materiale që po shndërrohet në pjesë të trashëgimisë kulturore.

Kjo ka shtyrë disa banorë të njësisë administrative “Ana e Malit”, në Bashkinë e Shkodrës, të mbledhin objekte të zonës që po lihen në harresë dhe t'i ekspozojnë në një muze, brenda mjediseve të një shkolle.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test