“Perspektiva evropiane e Shkupit është e sigurt edhe përkundër kërcënimeve të opozitës greke” - Bota Sot
“Perspektiva evropiane e Shkupit është e sigurt edhe përkundër kërcënimeve të opozitës greke”

Shkupi

“Perspektiva evropiane e Shkupit është e sigurt edhe përkundër kërcënimeve të opozitës greke”

Më: 29 janar 2019 Në ora: 08:59
Maja Kocijanqiç

Perspektiva evropiane e Maqedonisë Veriore është shumë e sigurt nën dritën e miratimit të marrëveshjes për emrin mes Athinës dhe Shkupit, e cila u theksua në mënyrë të qartë nga liderët e BE-së në qershor të vitit të kaluar, edhe pse deklaruan se është e nevojshme që autoritetet maqedonase të zbatojnë reforma të mëtejshme.

Këtë e tha sot në Bruksel zëdhënësja e Komisionit Evropian, Maja Kocijanqiç, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve në Bruksel, nëse BE-ja konsideron se fillimi i negociatave për pranimin e Maqedoninë Veriore është i lidhur me miratimin e Marrëveshjes së Prespës në Parlamentin grek, për shkak se, përveç kësaj, opozita greke ka njoftuar se do të bllokojë rrugën e Shkupit për në BE.

E përditshmja “Danas” në beograd në analizën e kësaj teme, citon portalin në Bruksel “Politico”, ky përmendet deklarata e Kirijakos Mitsotakis, liderit të partisë opozitare greke “Demokracia e Re”, se rruga e Shkupit drej BE-së do të bllokohet “në qoftë se nuk plotësohen interesat greke gjatë negociatave për anëtarësim.”

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...