Qyteti i Shkupit do të formojë kompani publike për trajtimin e kafshëve të rrugës - Bota Sot
Qyteti i Shkupit do të formojë kompani publike për trajtimin e kafshëve të rrugës

Shkupi

Qyteti i Shkupit do të formojë kompani publike për trajtimin e kafshëve të rrugës

Më: 31 janar 2019 Në ora: 17:46
Petre Shilegov

Qyteti i Shkupit do të formojë kompani publike që do të jetë përgjegjëse për trajtimin dhe mirëqenien e kafshëve të rrugës.

“Ky problem kërkon përfshirjen e disa institucioneve në nivel lokal dhe kombëtar, përfshirjen e aktivistëve të shoqërisë civile dhe shoqatave, në mënyrë që të minimizohet numri i qenve endacakë dhe do të sigurojë mirëqenien e tyre, por në të njëjtën kohë, do të garantojë një lëvizje të sigurt dhe të qetë të qytetarëve”,- tha kryetari i Qytetit të Shkupit, Petre Shilegov.

Sipas Shilegovit, paralelisht me përgatitjen e procedurave administrative për themelimin e shoqërisë së re publike, Qyteti i Shkupit do të konsultohet me shoqatat për mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të kafshëve, për formën dhe mënyrën e përfshirjes së tyre në të gjithë konceptin, meqë ekspertiza dhe përvoja e tyre mund të përdoren maksimalisht në favor të mirëqenies së këtyre kafshëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...