Anulohen terminet e caktuara në Spitalin e Kozles - Bota Sot
Anulohen terminet e caktuara në Spitalin e Kozles

Shkupi

Anulohen terminet e caktuara në Spitalin e Kozles

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 16:36
Spitali i Kozles

Spitali i fëmijëve në Kozle, gjatë dy javëve të ardhshme nuk të pranoi asnjë kontroll për alergji, bronkit dhe sëmundje tjera të fëmijëve. Ky vendim i Spitalit të Kozles, vijon pas rekomandimeve të Komisionit për sëmundje ngjitëse, i cili në bazë të vendimit Ministrisë së Shëndetësisë, tha se fëmijët e sëmurë nga fruthi nuk duhet të hospitalizohen në Klinikën për sëmundje të fëmijëve, por në Klinikën për sëmundje infektive dhe Institutin për sëmundjen e mushkërive të fëmijëve në Kozle.

Drejtori i këtij Instituti, doktori Angellço Andonovski, tha se pas rekomandimeve të fundit nga Komisionit në fjalë, ata kanë ndarë një repart për hospitalizimin e fëmijëve të prekur nga fruthi, respektivisht pacientët të cilët paraprakisht kanë caktuar termin janë paralajmëruar se terminët e tyre prolongohen për dy javë.

“Do të pranohen vetëm rastet urgjente. Ne do të jemi në kontakt me prindërit e fëmijëve, terminët e të cilëve janë anuluar dhe do ti informojmë me kohë kur duhet të paraqiten përsëri. Për momentin nuk kemi fëmije të prekur nga fruthi, por jemi të përgatitur nëse vijnë. Tek ne do të hospitalizohen rastet më të lehta, gjegjësisht ata fëmijë që duhet ta pranojnë terapi përmes respiratorit do ti dërgojmë në Spitalin për sëmundje infektive”, tha doktori Andonovski.

Ndryshe, ai ka shtuar se janë ndërmarrë të gjitha masat për parandalimin e infeksioneve intra-hospitale dhe se janë bërë pastrime mekanike të të gjitha reparteve. Njëkohësisht, sipas tij janë ndërmarrë të gjitha masat për izolimin e fëmijëve të prekur nga fruthi, nga fëmijët tjerë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...