Gjykata Kushtetuese ndërpret moratoriumin e planit urbanistik të Komunës Qendër - Bota Sot
Gjykata Kushtetuese ndërpret moratoriumin e planit urbanistik të Komunës Qendër

Shkupi

Gjykata Kushtetuese ndërpret moratoriumin e planit urbanistik të Komunës Qendër

Më: 21 mars 2019 Në ora: 14:07
Komuna Qendër

Kryetari i komunës Qendër, Sasha Bogdanoviq nëpërmes një konference ka reaguar ndaj vendimit të Gjykatës Kushtetuese për shfuqizimin e përkohshëm të moratoriumit për Planin Detal Urbanistik.

“Jemi të zhgënjyer dhe e kuptojmë pakënaqësinë e qytetarëve pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese që përkohësisht të shfuqizoj moratoriumin për Planin Detal Urbanistik për Komunën Qendër”, deklaroi Bogdanoviq.

Gjykata Kushtetuese dje e shfuqizoi moratoriumin që Komuna Qendër e votoi për 31 plane urbanistike, gjerë sa të merret vendimi nëse Komuna ka pasur kompetenca që të ndalojë zbatimin e Planit Urbanistik.

Bogdanoviq sot tha se “moratoriumi nuk është në fuqi, gjerë sa nuk e marrin vendimin e Gjykatës Kushtetuese. Për vendimin duhet të debatohet edhe në Këshillin e komunës dhe ai paralajmëroi se do të merë të gjitha masat ligjore që moratoriumi të ngel në fuqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...