Cipras, kryeministri i parë grek që viziton Shkupin - Bota Sot
Cipras, kryeministri i parë grek që viziton Shkupin

Shkupi

Cipras, kryeministri i parë grek që viziton Shkupin

Më: 2 prill 2019 Në ora: 08:13
Foto

Në delegacionin e Ciprasit do të ketë 10 ministra nga kabineti i tij, rreth 100 afaristë, ndërsa planifikohet të nënshkruhen më shumë marrëveshje bilaterale.

Fokusi gjithsesi do jetë në zbatimin e Marrëveshjes së Prespës, mbrojtjes dhe procesi i euroitegrimeve të vendit. Do të nënshkruhet marrëveshje edhe për hapjen e një vendkalimi të ri.

Në intervistë për agjencinë e lajmeve MIA, Ciparas sot tha se Greqia dhe Maqedonia e Veriut duhet të bëhen partnerë dhe aleatë.

Në pyetjen, nëse sipas modelit të Marrëveshjes së Prespës duhet të zgjidhen edhe kontestet e tjera në Ballkan, Cipras tha se nuk vlerëson se duhet të jetë model i tillë, por është mirë që gjatë zgjidhjes së problemeve të fillohet nga kuptimi i respektit të ndërsjellë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...