Shkup, testim falas dhe unanim për sëmundjen hepatiti C - Bota Sot
Shkup, testim falas dhe unanim për sëmundjen hepatiti C

Shkupi

Shkup, testim falas dhe unanim për sëmundjen hepatiti C

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 10:51
Ilustrim

Me shënimin e Ditës botërore në luftimin kundër hepatitit, në qendrën tregtare ‘City Mall’ në Shkup nga Shoqata Qendra Hepar Manastir, kryhet testim falas dhe unanim për hepatiti C.

Sipas kësaj shoqata, qëllimi i kësaj ngjarje është ngritja e ndërgjegjes në luftën kundër hepatiti B dhe C, si problem botëror.

Fushata vazhdon edhe gjatë ditëve të ardhshme në Manastir, Ohër dhe në Strugë. Kjo fushatë është e mbështetur nga Ministria e Shëndetësisë, Qendra për shëndet publik Manastir, Klinika Universitare dhe Kryqi i Kuq.

Statistika në nivel global tregojnë se 80 përqind e personave të infektuar me hepatiti kronik B apo C, nëse në kohë nuk testohen, mund të jetë e rrezikshme dhe fatale për pacientin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...