Kryetari i Komitetit Evropian të Rajoneve për vizitë në Shkup - Bota Sot
Kryetari i Komitetit Evropian të Rajoneve për vizitë në Shkup

Shkupi

Kryetari i Komitetit Evropian të Rajoneve për vizitë në Shkup

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 13:06
Karl Heinz Lamberts

Kryetari i Komitetit Evropian të Rajoneve Karl Heinz Lamberts, prej sot qëndron për vizitë pune në Maqedoninë e Veriut.

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane Bujar Osmani, është nikoqir i Lamberts, i cili do të mbajë takime edhe me presidentin e shtetit Stevo Pendarovski dhe kryetarin e Kuvendit Talat Xhaferi, ndërsa do të realizojë takime edhe me ministrin e Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov dhe atë të Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski.

Në agjendën e Lambert është parashikuar edhe takim i përbashkët me kryetarin e Bashkisë së Shkupit, Petre Shilegov.

Siç njoftuan nga kabineti i Osmanit, në takim do të diskutohet për mundësitë e përparimit të bashkëpunimit i cili zhvillohet përmes Komitetit të përbashkët konsultues mes Republikës të Maqedonisë së Veriut dhe Komitetit të rajoneve të Bashkimit Evropian, si pjesë e përpjekjeve të vendit për harmonizim me rregullat evropiane, standardet dhe vlerat në të gjitha nivelet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...