Shkup, protestë kundër përmbaruesve - Bota Sot
Shkup, protestë kundër përmbaruesve

Shkupi

Shkup, protestë kundër përmbaruesve

Më: 9 nëntor 2019 Në ora: 15:53
Foto

Konfederata e Organizatave Sindikale dhe disa organizata joqeveritare sot protestuan në Shkup për të treguar pakënaqësinë e punës së përmbaruesve.

Për dy denarë e gjysmë kamatë e mbetur nga një kredi në vitin 2007, Zllata Shterjoska tani duhet të paguajë rreth 600.000 denarë. Këtë ajo e tha sot në protestën ‘Stop për përmbaruesit’ që u mbajt në Shkup.

Aktivisti i organizatës ‘Stop për përmbaruesit’, Marjan Risteski bashkërisht me protestuesit kërkuan ndalimin e pagesës së detyruar dhe heqjen e kamatave të lëndëve aktuale. Ai i bëri thirrje Qeverisë që të vendosë rregulla ligjore në të kundërtën do të ketë protesta.

Të dhënat e fundit të organizatës ‘Stop për përmbaruesit’ thonë se ka 107.000 llogari të bllokuara, nga ku 80.000 janë persona fizik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat