Arrijnë autobusët e rinj ekologjik në Shkup

Shkupi

Arrijnë autobusët e rinj ekologjik në Shkup

Më: 21 prill 2020 Në ora: 11:45
Foto ilustrim

Petre Shilegov, kryetari i Shkupit, njoftoi se kanë arritu autobusët e rinj të transportit të qytetit, të cilët duhej t’i transportonin udhëtarët në rrugë dhe sheshet e Shkupit në mesin e muajit mars, por dërgesa nuk është realizuar ende për shkak të mbylljes së kufijve të Evropës.

“Rrugës për në Shkup”, shkruan Shilegov për autobusët e parë me gaz për NTP-Shkup nga prodhuesi gjerman “MAN”. Dorëzimi i autobusëve ekologjik do të shkojë në faza. Sipas marrëveshjes, e cila u nënshkrua në shtatorin e kaluar, do të blihen gjithsej 33 autobusë. Sidoqoftë, kriza me virusin ka ndryshuar dinamikën e planifikuar të dorëzimit.

Të gjithë autobusët do të kenë pajisje shtesë, siç janë karikuesit e telefonit të integruar. Autobusët e rinj ekologjik do të kursejnë 25.000 euro në vit për karburante në krahasim me të tjerët dhe nuk do të ndotin aspak.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat