Shilegov: Në autobusët e transportit publik respektohet masa e plotësimit të kapaciteteve

Shkupi

Shilegov: Në autobusët e transportit publik respektohet masa e plotësimit të kapaciteteve

Më: 19 tetor 2020 Në ora: 14:41
Petre Shilegov

Kryetari i Bashkisë së Shkupit, Petre Shilegov, deklaroi se numri i udhëtarëve të transportuar në autobusët e qytetit është ulur me mbi 62 për qind krahasuar me vitin e kaluar.

Ai theksoi se autobusi përputhet me masën e kapacitetit deri në 75 përqind.

“Kur të shikoni numrin e biletave të vlefshme do të shihni se numri i udhëtarëve të transportuar gjatë këtij viti është 37,5 për qind e së njëjtës periudhë që janë transportuar në vitin 2019. Që do të thotë se kemi ulje të numrit të udhëtarëve të transportuar me mbi 62 për qind. Prandaj, në baza ditore ne ndjekim të gjitha gjërat sesi funksionojnë, do të presim të shohim rekomandimet e Komisionit për Sëmundjet Infektive dhe do të përgjigjemi konform rrethanave”, tha Shilegov duke iu përgjigjur pyetjes së gazetarëve.

Ai theksoi se NQP-ja ka qenë kompania e parë e transportit në botë që filloi dezinfektimin e automjeteve, por theksoi se duhet të ketë sjellje personale për të mbrojtur shëndetin e tyre dhe publik.

“Në fotografitë shumë rrallë mund të shihni njerëz me maska ​​mbrojtëse, gjë që për mua është vërtetë sjellje e papërgjegjshme e disa qytetarëve”, theksoi Shilegov.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat