Shkupi mbetet një nga qytet më të ndotura në botë, vazhdojnë premtimet boshe nga politika

Shkupi

Shkupi mbetet një nga qytet më të ndotura në botë, vazhdojnë premtimet boshe nga politika

Më: 9 janar 2022 Në ora: 16:12
Foto ilustrim

Shkupi kurrsesi të largohet nga lista e qyteteve më të ndotura në botë. Sot kryeqendra jonë është në vendin e dytë si një nga qytetet më të ndotura në botë.

“Shkupi, nga Vodno pothuajse i padukshëm. Por ky nuk është moment i ri për shkupjanët, sepse problemi i ndotjes që përsëritet prej vitesh, assesi të zgjidhet”.

Qytetarët kanë shkuar në mal, pjesërisht për rekreacion, por edhe për të shpëtuar nga ndotja.

A keni ardhur në mal për t’i shpëtuar ajrit të ndotur apo për të pushuar? -Epo, për shpëtim, por vështirë, sepse nuk ka shpëtim as këtu. Është ende e turbullt, pjesa e sipërme është edhe më e turbullt, kështu që këtu është më pastër sepse është më lart.

Për rekreacion. – A e ndjeni ndotjen? – E ndjejmë, po. – Në mal si është? – Epo, është pak më e pastër, por ndjehet edhe këtu.

Për rekreacion. – A e ndjeni ndotjen? – Po. – A ndihet më pak këtu në Vodno? -Po. – A është opsion ikja nga ajri i ndotur apo autoritetet duhet të marrin masa konkrete? “- Epo, çfarëdo që të bëhet, mali është padyshim shpëtim, dhe nëse qyteti nuk pastrohet, mali është shpëtim.”

Qytetarët u bëjnë thirrje autoriteteve, pavarësisht se nga cili opsion politik vijnë, të gjejnë zgjidhje përfundimtare për problemin e ndotjes së ajrit.

“Autoritetet ndryshojnë, vitet ikin. Duhet të ketë plan afatgjatë, përndryshe, unë jam mjek dhe çdo qeveri e ardhshme duhet të vazhdojë ta përmirësojë, jo kështu. Ky është kaos dhe fatkeqësi. Po bëhet gjithnjë e më keq”.

“Sigurisht që diçka duhet bërë, nuk bëjmë asgjë nëse ikim”. – A po ndërmarrin mjaftueshëm? “- Epo, shpresoj për po, por padyshim që jo aktualisht.”

“Popullsia ka nevojë për riedukim të plotë, por është disi e ngadalshme. Përndryshe duhet të ketë investime më të mëdha nga Qeveria, nga shteti në përgjithësi, që të jenë më afatgjata – tani do të shohim se si do të jetë”.

Sipas parashikimeve të Drejtorisë Hidrometeorologjike, këto ditë pritet ajër më i pastër. Do të fryjë erë e cila nga e marta do të jetë më e fortë. Nga sonte do të ketë reshje kurse në vendet më të larta do të ketë edhe dëborë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat