Kallëzim penal kundër 32-vjeçarit nga Studeniçani, keqpërdori të dhënat personale

Shkupi

Kallëzim penal kundër 32-vjeçarit nga Studeniçani, keqpërdori të dhënat personale

Më: 19 prill 2022 Në ora: 14:03
Foto ilustrim

SPB Shkup-Njësiti për Kriminalitet Ekonomik dhe Kompjuterik parashtroi kallëzim penal kundër O.I. (32) nga f. Studeniçan-Shkup, i punësuar si ofiqar në Drejtorinë për Udhëheqjen e Librave Amë, për shkak të ekzistimit të dyshimit të bazuar se ka kryer veprën penale ”keqpërdorim i të dhënave personale”.

Siç njoftojnë nga MPB,  i denoncuari i parë gjatë vitit 2021, pa parashtrim të kërkesës dhe pa pajtim nga ana e nënës së fëmiut, si përfaqësues ligjor i fëmiut të mitur, ka përgatitur dhe me firmën e tij dhe vulë të Drejtorisë për Udhëheqjen e Librave Amë, ka verifikuar Certifikatë nga Libri Amë i të Lindurve dhe certifikatën e përgatitur ia ka dhënë të denoncuarit të dytë, i cili ka qenë person i paautorizuar të disponojë me certifikatë të tillë.

“I denoncuari i dytë, pa autorizim dhe në kundërshtim me ligjin, në dy raste e ka keqpërdor certifikatën, përkatësisht të dhënat personale për personin e mitur.

Ai këtë certifikatë e ka përdorur në procedurë para Ministrisë së Drejtësisë, Drejtorisë për Udhëheqjen e Librave Amë dhe në padinë e parashtruar nga ana e tij para gjykatës kundër nënës së dëmtuar”, thuhet në kumtesë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat